PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Edukacja arrow Ogród Edukacyjny

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
"Przyroda na wyciągnięcie ręki" - ogród edukacyjny przy Terenowej Stacji Edukacji Ekologicznej BdPN
12.08.2019.

plsk2.jpgImageW 2014 r. utworzyliśmy szlak transgraniczny z Nowej Sedlicy przez Kremenaros dołączający do systemu ścieżek przyrodniczych w Bieszczadzkim PN. W celu uatrakcyjnienia tej infrastruktury edukacyjnej utworzyliśmy w ramach mikroprojektu polsko-słowackiego ogród edukacyjny przy TSEE w Wołosatem oraz panele edukacyjne przy stacji edukacyjnej w Novej Sedlicy na Słowacji w Parku Narodowym Połoniny (Partner mikroprojektu). Ogród w Wołosatem jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

ImageW ogrodzie zostały wysadzone gatunki charakterystyczne dla flory roślin naczyniowych Bieszczadów oraz gatunki sadzone przez dawnych mieszkańców jako rośliny ozdobne i użytkowe. Znajdują się ponadto gatunki roślin charakterystycznych dla flory Karpat Wschodnich, w tym gatunki rzadkie i zagrożone na obszarze Bieszczadów. Kolekcja będzie mieć duże znaczenie poznawcze ale również kulturowe. W przyszłości będzie uzupełniana w elementy dydaktyczne. Projekt uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami - m.in. platformę i podjazdy oraz tablice z oznaczeniami wybranych kwater za pomocą tyflografiki. Kolekcja roślin składa się z gatunków pochodzenia rodzimego. Zwiedzając ogród można skorzystać z polsko-słowackiego przewodnika dostępnego na stronie internetowej oraz obserwować sekcje przez kamerę internetową.

ImageOgród można zwiedzać indywidualnie, korzystając z dostępnego przewodnika. Można też przeprowadzać interesujące zajęcia edukacyjne. Duże znaczenie ma możliwość i zobaczenia gatunków roślin występujących naturalnie na połoninach dla osób poruszających się na wózkach. Do kwater z drzewami i zwierzętami zostały wykonane oznaczenia w formie tyflografiki dla osób słabowidzących. Oznaczenia te są dostępne w stacji edukacyjnej. W ogrodzie zainstalowano różne atrakcje, jak np. obracane kostki z gatunkami drzew wraz z rozpoznawaniem szyszek, oczko wodne, kolekcja sensoryczna, skały fliszowe do rozpoznawania, alpinarium, tablica z rozpiętością ptaków, dendrofon, zegar słoneczny, kostki wiedzy ze zwierzętami wraz z grą edukacyjną – szlakiem rysia Pędzelka, życie drzew – siedziska z różnych gatunków drzew z możliwością rozpoznawania i liczenia wieku drzew.

ImageZapraszamy do zwiedzania.

Ogród został wykonany w ramach mikroprojektu pn.: „Przyroda w sąsiedztwie – polsko-słowacka współpraca przygranicznych parków narodowych w zakresie edukacji, promocji i ochrony przyrody Karpat Wschodnich” – mikroprojekt nr INT/EK/KAR/1/II/A/0135.

Do pobrania:

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer