PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Turystyka arrow Turystyka zimowa arrow Zimowa turystyka narciarska

Zimowa turystyka narciarska
07.07.2005.
Wysokie Bieszczady nadają się doskonale do odbywania górskich wędrówek narciarskich, zarówno krótkich 1- i 2-dniowych wycieczek jak również kilkudniowych wypraw. Łagodne stoki i długie pasma połonin stwarzają dogodne warunki do uprawiania tego typu turystyki.
Schodząc po całym dniu narciarskiej włóczęgi w doliny znajdziemy prawie w każdej miejscowości możliwość noclegu o zróżnicowanym standardzie - w schronisku, hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym.


Widok na Wielką Rawkę
fot. Grzegorz Sitko

Drogi dojazdowe do nich wbrew co się czasem mówi i pisze w mediach są na bieżąco odśnieżane. Grupy i turyści indywidualni mogą korzystać z profesjonalnych usług dobrze wyszkolonych i doświadczonych przewodników narciarskich z licencją PZN.

Na obszarze Parku nie istnieje wprawdzie sieć wydzielonych nartostrad, ale do celów wędrówek narciarskich możemy wykorzystać istniejące już znakowane szlaki piesze o łącznej długości przeszło 130 km. W zależności od aktualnie panujących warunków śniegowych, atmosferycznych i grubości pokrywy, a także miejsca do którego się wybieramy oraz odległości jaką mamy do pokonania możemy wędrować na nartach biegowych, śladowych, bądź też ski-tourowych.

Godne polecenia są narty ski-tourowe, dzięki którym możemy pokonywać znaczne odległości wędrując przez bieszczadzkie połoniny, a także zdobywać najwyższe szczyty ze stromymi podejściami. Narty tego typu sprawdzą się również gdy wędrujemy po oblodzonym stoku, a to dzięki dodatkowo nakładanym na nie fokom. Ze względu na bezpieczeństwo innych turystów oraz bariery zabezpieczające na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek. 

Na nartach w najwyższe partie Bieszczadów powinny się wybierać osoby bardziej doświadczone, które posiadły już co najmniej podstawowe umiejętności jazdy na nartach. Narciarze początkujący i mniej wprawieni powinni rozpocząć od wędrówek w niższych partiach gór, wybierając np. drogi leśne. Przed rozpoczęciem zimowych wędrówek dobrym pomysłem jest pobranie kilku lekcji z zakresu doskonalenia techniki jazdy na nartach w trudnych warunkach terenowych. Można skorzystać z fachowej pomocy licencjonowanych instruktorów narciarskich PZN oraz ratowników GOPR. Do tego celu doskonale nadają się przygotowane stoki narciarskie przy wyciągach:

  • w Dwerniczku - "Rusinowa Polana"
  • w Ustrzykach Dolnych - "Laworta" i "Gromadzyń"
  • w Kalnicy k. Wetliny
  • w Bystrem k. Baligrodu
  • w Weremieniu k. Leska

Na terenie Parku i w jego otulinie godne polecenia są również specjalnie przygotowane trasy spacerowe dla miłośników nart biegowych (m.in. w Wetlinie, Wołosatem, Mucznem i Cisnej).
 
Pierwszy śnieg pojawia się na bieszczadzkich połoninach już w połowie października. Ale dogodne warunki do odbywania górskich wędrówek na nartach panują z reguły od początku grudnia do połowy kwietnia. Zależy to zresztą od ilości śniegu i obfitości opadów w danym roku. Dla swobodnego poruszania się na nartach ski-tourowych minimalna grubość pokrywy śnieżnej powinna wynosić cn. 40 cm. Najlepiej gdy jest to śnieg trochę już uleżany i utwardzony.
 
Rajd narciarski w Bieszczadach
fot. Karina Osiecka


Opracowanie tekstu: Grzegorz Sitko
 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer