PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Turystyka arrow Turystyka zimowa arrow Zimowa turystyka piesza

Zimowa turystyka piesza
07.07.2005.
Wędrując zimą musimy być przygotowani na pokonanie znacznych odległości po niejednokrotnie nieprzetartym szlaku i nieubitym śniegu. W dodatku, zależnie od warunków pogodowych śnieg może być sypki i zapadający się lub też mocno zmrożony i twardy.
Innym znowu razem możemy natrafić na kruchą i łamliwą pokrywę, a w skrajnych przypadkach może występować powierzchniowe oblodzenie. Nie zawsze będzie możliwe piesze przejście wcześniej zaplanowanej trasy. Jeżeli nie posiadamy nart to przejście nawet krótkiego i na pozór łatwego technicznie odcinka w okresie zalegania pokrywy śnieżnej może nam zająć nawet parę razy więcej czasu niż latem. Pamiętajmy o tym. Przed wyruszeniem w góry warto wcześniej sprawdzić aktualne warunki pogodowe i śniegowe, np. dzwoniąc do Stacji Ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych, tel. 13 461 06 06. Aktualne warunki pogodowe można sprawdzic na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej.

Bieszczadzka zima
fot. Grzegorz Sitko


Przepisy obowiązujące na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie ograniczają turystom poruszania się po znakowanych szlakach pieszych w okresie zimowym. Podobnie jak latem wędrujemy tylko po wyznaczonych do tego celu trasach. Od zmierzchu do świtu na obszarze Parku obowiązuje zakaz biwakowania w górach.

Część tras pieszych wyznakowana jest w taki sposób, że umożliwia bezpieczne wędrowanie nawet wtedy gdy na ziemi zalega gruba warstwa śniegu. W lasach oznakowanie szlaków turystycznych jest widoczne na drzewach. W strefach połoninowych zamontowany został zimowy system oznakowania szlaków turystycznych. 

Czasowo niektóre trasy mogą być zamknięte ze względu na zagrożenia lawinowe, o czym będą informować stosowne tablice ostrzegawcze umieszczone w terenie - przy szlakach. Na szczęście w Bieszczadach schodzenie lawin zdarza się stosunkowo rzadko. Szczególnie dotyczy to odcinków: Mała i Wielka Rawka oraz Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch - Tarnica.

W okresie krótkiego zimowego dnia rozsądniej jest wybrać przejście krótkimi, łatwymi technicznie odcinkami, w pobliżu których usytuowane są całoroczne schroniska. Polecamy min. trasy: Wetlina - Przeł. Wyżna - Połonina Wetlińska, Ustrzyki Górne - Przeł. Wyżniańska - Bacówka PTTK "Pod Małą Rawką", Wołosate - Tarnica - Wołosate.

 

Opracowanie tekstu: Grzegorz Sitko
 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer