07.07.2005. |
Proponowane trasy na letnie wędrówki piesze
- Przeł. Wyżna - schronisko na Połoninie Wetlińskiej ("Chatka Puchatka" , 1228 m n.p.m.) - Berehy Górne
Trasa łatwa, 2,5 - 3 godz Jedna z najłatwiejszych bieszczadzkich tras. Szybkie i stosunkowo łagodne wejście żółtym szlakiem z parkingu na Przeł. Wyżnej do najwyżej położonego w Bieszczadach schroniska (1228 m n.p.m.), zwanego "Chatką Puchatka" (otwarte cały rok).
- Berehy Górne - Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.) - Ustrzyki Górne
Trasa łatwa, ok. 3 godz Wyruszamy z nieistniejącej dziś wsi Berehy Górne (Brzegi Górne) i wędrujemy czerwonym szlakiem, pokonując kolejne przystanki ścieżki przyrodniczej "Buk". Po przeszło godzinie dochodzimy do grani Połoniny Caryńskiej, a następnie osiągamy najwyższy jej wierzchołek (1297 m n.p.m.). Na północ widoki na Połoninę Wetlińską, a na południe na "gniazdo Tarnicy" i ukraińskie Bieszczady.
- Wołosate - Tarnica (1346 m n.p.m.) - Szeroki Wierch - Ustrzyki Górne
Trasa średnia, ok. 5-6 godz Jedna z najbardziej popularnych tras pieszych w Bieszczadach. Wyruszamy z Wołosatego i po przeszło 2 godzinach niebieskim szlakiem docieramy na Tarnicę (najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, 1346 m n.p.m.), wędrując poprzez kolejne przystanki ścieżki przyrodniczo-historycznej "Orlik". Do Ustrzyk Górnych schodzimy przez Szeroki Wierch (ponad 2 godziny) inną ze ścieżek przyrodniczych "Śnieżyca".
- Wołosate - Tarnica (1346 m n.p.m.) - Halicz (1333 m n.p.m.) - Rozsypaniec - Wołosate
Trasa trudna, ok. 7-8 godz Długa, chociaż bardzo widokowa i godna polecenia dla wprawnych piechurów trasa. W ciągu jednego dnia zaliczamy wszystkie najwyższe szczyty po polskiej stronie Bieszczadów. Na pierwszym odcinku trasy towarzyszy nam ścieżka przyrodniczo-historycznej "Orlik". Z Halicza (1333 m n.p.m.) rozległe panoramy na tzw. "gniazdo Tranicy", dolinę górnego Sanu i stronę ukraińską, z Pikujem, Ostrą Horą oraz Połoniną Równą.
- Bereżki - Przeł. Przysłup - Połonina Caryńska (1239 m n.p.m.) - Ustrzyki Górne
Trasa średnia, ok. 4-5 godz Wyruszamy żółtym szlakiem z Bereżek, skąd po przeszło 1 godzinie marszu dochodzimy do pięknie położonego schroniska "Koliba" na Przeł. Przysłup (785 m n.p.m.) - otwarte przez cały rok. Stąd doskonała panorama na najwyższe bieszczadzkie szczyty - Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień. W pobliżu schroniska rozpoczyna się utworzona w 2000 r. ścieżka historyczno-przyrodnicza "Przysłup Caryński - Krywe n/Sanem" . Po blisko 2 godzinach osiągamy Połoninę Caryńską. Zejście do Ustrzyk Górnych zajmie nam około 1 godzinę wędrówki ścieżką przyrodniczą "Buk".
- Przeł. Wyżniańska - Mała Rawka - Wielka Rawka - Ustrzyki Górne
Trasa średnia, ok. 4-5 godz Widokowa trasa, początek na Parkingu Przeł. Wyżniańska. Po około 1,5 godziny osiągamy Małą Rawkę (1271 m n.p.m.), mijając po drodze bacówkę PTTK "Pod Rawkami". Z kolejnego szczytu Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m.) - wspaniałe i rozległe panoramy polskich i ukraińskich Bieszczadów. Stąd możliwość dojścia na Kremenros . Tu schodzą się granice Polski, Słowacji i Ukrainy, niestety widoki żadne. Zejście z Wielkiej Rawki do Ustrzyk Górnych zajmie nam ponad 2 godziny.
|