PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Edukacja arrow Muzeum przyrodnicze i Ośrodek Edukacji Ekologicznej arrow Muzeum Przyrodnicze BdPN

Muzeum Przyrodnicze BdPN
28.09.2022.

0m.jpgAdres: ul. Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne

telefon: (13) 461-10-91

Czynne:

  • 16 IV - 31 X: od wtorku do soboty w godz. 9.00 - 17.00
  • 01 XI - 15 IV: od wtorku do soboty w godz. 8.00 - 16.00

dodatkowo w okresie letnim (lipiec-sierpień) jest czynne również w niedziele w godz. 9.00-14.00.

Nieczynne: 1 i 6 stycznia, Święta Wielkanocne, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia.

cennik-baner.png

rezerwacje-baner.png

Czas zwiedzania: ok. 1 godz.

Ostanie wejście:  45 min. przed zamknięciem.  

0_1m.jpgMuzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych po blisko dwuletniej przerwie przeszło gruntowną modernizację. W nowej aranżacji zwiedzanie muzeum będzie stanowić atrakcyjną przygodę, która wymaga od zwiedzających większej aktywności, a dzięki multimediom - pozwoli odkryć tajemnice bieszczadzkiej przyrody.

Dlaczego warto odwiedzić nowo otwarte Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych? Odpowiedź znajdziemy oglądając krótki film przygotowany przez TVP Rzeszów w ramach przedsięwzięcia pn.: „Remont, modernizacja i doposażenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych”.

Co można zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym?

Odpowiedź znajdziemy w krótkim opisie nowych ekspozycji muzealnych.

Parter – sala wystaw czasowych

Na Sali prezentowane są wystawy czasowe. Aktualnie znajduje się wystawa fotograficzna o skarbach bieszczadzkiej przyrody.

I piętro

I_pietro_1m.jpg Zwiedzanie ekspozycji rozpoczyna się od Jaskini Czasu, która „przenosi” zwiedzających do kopalni ozokerytu. Prezentujemy tu odlew nosorożca włochatego ze Staruni i kości zwierząt żyjących w plejstocenie. W części geologicznej zachęcamy, by dotknąć skał występujących w Bieszczadach, a minerały obejrzeć pod powiększeniem. Na ekranach monitorów wyjaśniamy, jak powstały I_pietro_2m.jpg Bieszczady, prezentujemy najciekawsze bieszczadzkie potoki i zjawiska pogodowe. Dajemy możliwość własnoręcznego uruchomienia procesu powstawania osadów na dnie Oceanu Tetydy oraz prześledzenia historii bieszczadzkich roślin zapisanej w torfie. Dla wnikliwych zwiedzających prezentujemy mapy, przekroje geologiczne i monolity glebowe.

Historia i turystyka:

I_pietro_3m.jpg Ekran mgłowy przenosi zwiedzających do świata, który przeminął. Zachęcamy, by wejść do bojkowskiej chaty, zajrzeć przez okno do dworu w Siankach, wysłuchać legend w starej studni i poruszyć nieczynny już kiwon. Proponujemy zapoznanie się z przepisami na tradycyjne potrawy i I_pietro_5m.jpg lekarstwa z bieszczadzkiej „apteki”. Życie dawnych mieszkańców przedstawiamy na zdjęciach, mapach, makietach i w aplikacjach. Wraz z Mieczysławem Orłowiczem możemy pozachwycać się widokami w różnych porach roku, wykonanymi z Przełęczy nazwanej jego imieniem. 

II piętro – Fauna i flora Bieszczadów

II_Pietro_1m.jpgZwiedzanie tej ekspozycji nawiązuje do wędrówki szlakiem turystycznym w Bieszczadzkim Parku Narodowym, od „krainy dolin” po szczyty połonin. Prezentujemy rośliny i zwierzęta bieszczadzkich łąk oraz zabiegi ochronne, które pozwalają utrzymać ich siedliska. Pokazany jest proces powstawania torfowisk wysokich, trwający tysiące lat, oraz rośliny, jakie tam rosną. Przybliżamy ukryte pod wodą życie w żeremiu bobrowym oraz w oczku wodnym. Dioramy leśne, wraz z ekranami dotykowymi, wyjaśniają życie dzikich mieszkańców karpackiej puszczy i potoku górskiego, z ich całą II_pietro_2m.jpg różnorodnością gatunkową - od małego porostu po olbrzymiego niedźwiedzia brunatnego. Zachęcamy do ukrycia się w czatowni, żeby podpatrzyć tajemnicze życie mieszkańców lasu. W części poświęconej połoninom prezentowane są zbiorowiska roślinne najwyższych partii Bieszczadów. Wędrówka kończy się na szczycie Tarnicy, gdzie można usiąść na ławeczce i podziwiać szeroką panoramę gór, doświadczyć zachodu słońca i nocy pełnej gwiazd. Kończąc zwiedzanie ekspozycji można będzie zaplanować sobie górskie wędrówki przy pomocy mapy Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Sektor dla najmłodszych – Dzikie Królestwo rysia Pędzelka

Pedzelek_1m.jpg Z myślą o najmłodszych turystach odwiedzających Muzeum Przyrodnicze BdPN, przygotowaliśmy specjalną strefę zabaw pn. „Dzikie królestwo rysia Pędzelka”. To właśnie tam, poprzez gry i zabawy edukacyjne, dzieci poznają podstawowe zasady zwiedzania Parku i odkrywają tajemnice bieszczadzkiej przyrody, wykorzystując zmysły, spryt i własną wiedzę. Gospodarzem i przewodnikiem po strefie jest mały ryś Pędzelek, bohater książeczki „Przygoda wielka rysia Pędzelka”Pedzelek_2m.jpg , który zapoznaje nas ze swoimi przyjaciółmi - mieszkańcami karpackiej puszczy: wilkiem, żubrem czy bocianem czarnym. Mali turyści będą mogli zmierzyć się z bieszczadzkim niedźwiedziem, a nawet wejść do jego gawry! Do zdjęcia staną oko w oko z puszczańskim królem – żubrem i podadzą obiad gościom bociana czarnego. A gdy już skoczą w dal razem z rysiem i pedzelek_4m.jpgdowiedzą się, kto mieszka w oczku wodnym, na zakończenie dzikiej przygody rozwiążą Wielki Quiz rysia Pędzelka. Na wytrwałych czeka ukryta nagroda! Strefa dla dzieci bawi, uczy i inspiruje do górskich wędrówek w szacunku do przyrody i jej dzikich mieszkańców.

Przyziemie

klub_1m.jpg W klubokawiarni można obejrzeć diaporamy i filmy o bieszczadzkiej przyrodzie, przy aromatycznej kawie z rzemieślniczej wypalarni i ziołowo-owocowych herbatach. klub_2m.jpg Dla smakoszy słodyczy w ofercie klubokawiarni znajdują się czekolady z bohaterami książeczki rysia Pędzelka, wykonane w słynnej Fabryce Czekolad w Korczynie.

Modernizacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym została wykonana w ramach przedsięwzięcia pn.: „Remont, modernizacja i doposażenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych” dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (Umowa nr 18/2020/Wn50/EE-BS/D).

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer