PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Edukacja arrow Ścieżki przyrodnicze

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Ścieżki przyrodnicze i historyczno-przyrodnicze
07.06.2005.

Krótka charakterystyka ścieżek przyrodniczych i przyrodniczo-historycznych na terenie BdPN

1. Ścieżka przyrodnicza „Suche Rzeki – Smerek”

Prowadzi wzdłuż żółtego szlaku z Suchych Rzek (ok. 4 km od Zatwarnicy, dojście lub dojazd drogą leśną) na Przełęcz Orłowicza, a następnie czerwonym szlakiem na szczyt Smereka (przystanki 1-20). Na Smerek można również wejść odcinkiem ścieżki prowadzącym z Kalnicy wzdłuż czerwonego szlaku (przystanki 1A-8A). Symbolem ścieżki jest jodła pospolita. W Suchych Rzekach istnieje możliwość skorzystania z sali edukacyjnej, pomocy dydaktycznych, a także wiaty ogniskowej.

Image

2. Ścieżka przyrodnicza „Połonina Wetlińska”

Prowadzi wzdłuż czerwonego szlaku od Berehów Górnych do Przełęczy Orłowicza, a następnie wzdłuż żółtego szlaku do Wetliny-Stare Sioło (przystanki 1-24). Na Połoninę Wetlińską można również wejść z Przełęczy Wyżnej wzdłuż żółtego szlaku (przystanki 1A-7A) oraz z kempingu „Górna Wetlinka” wzdłuż czarnego szlaku (przystanki 1B-3B). Symbolem ścieżki jest pełnik alpejski.

Image

3. Ścieżka dendrologiczno-historyczna Berehy Górne

Przebiega przez nieistniejącą wieś Berehy Górne, od Przełęczy Wyżniańskiej do Przełęczy Wyżnej (Nad Berehami) (przystanki 1-18). Wędrujemy dawną drogą bojkowską, pastwiskami i lasem, poszukując śladów historii, które w krajobrazie utrwaliła przyroda. Symbolem ścieżki jest dzika jabłoń.

Ze względu na wypas owiec i obecność psów pasterskich w okresie od 16 kwietnia do 15 listopada wstęp na ścieżkę możliwy tylko w grupach zorganizowanych pod opieką pracownika BdPN. 

Image

4. Ścieżka przyrodnicza „Wielka Rawka”

Prowadzi wzdłuż niebieskiego szlaku z Ustrzyk Górnych na Wielką Rawkę, a następnie żółtym szlakiem na Małą Rawkę, skąd szlakiem zielonym można zejść na Przełęcz Wyżniańską (przystanki 1-46) lub zielonym szlakiem przez Dział do Wetliny (przystanki 34A-43A). Symbolem ścieżki jest jarzębina.

Image

5. Ścieżka przyrodnicza „Połonina Caryńska”

Biegnie szlakiem czerwonym z Ustrzyk Górnych przez Połoninę do Berehów Górnych (przystanki 1-27). Można też zejść szlakiem zielonym na Przełęcz Wyżniańską (przystanki 17A-24A) lub szlakiem zielonym i żółtym do Bereżek (przystanki 15B-24B). Symbolem ścieżki jest buk zwyczajny.

Image

6. Ścieżka przyrodnicza Ustrzyki Górne – Wołosate

Wytyczona poza szlakami turystycznymi, doliną potoku Wołosatka - z Ustrzyk Górnych do torfowiska „Wołosate” (przystanki 1-19). Początkowo biegnie wzdłuż potoku, a następnie łąkami po lewej stronie drogi prowadzącej do Wołosatego. Symbolem ścieżki jest salamandra plamista.

Image

7. Ścieżka przyrodnicza „Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch”

Rozpoczyna się w Ustrzykach Górnych, u wylotu doliny Terebowca, i wiedzie czerwonym szlakiem na Szeroki Wierch (przystanki 1-26). Kończy się na przełęczy pod Tarnicą. Symbolem ścieżki jest śnieżyca wiosenna.

Image

8. Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Wołosate-Tarnica”

Ścieżka prowadzi szlakiem niebieskim od starego cmentarza bojkowskiego w Wołosatem na przełęcz pod Tarnicą i dalej szlakiem żółtym do najwyższego szczytu polskich Bieszczadów (przystanki 1-25). Symbolem ścieżki jest orlik krzykliwy.

Image

9. Ścieżka przyrodnicza „Rozsypaniec – Krzemień”

Ścieżka wiedzie szlakiem czerwonym z Wołosatego w stronę Rozsypańca, a następnie połoninami Halicza i zboczem Krzemienia (przystanki 1-28). Zejście szlakiem niebieskim do Wołosatego. Symbolem ścieżki jest pierwiosnka Hallera.

Image

10. Ścieżka przyrodnicza „Bukowe Berdo”

Bukowe Berdo to jeden z najpiękniejszych grzbietów górskich w Bieszczadach. Ścieżka prowadzi szlakiem niebieskim z Pszczelin na szczyt Bukowego Berda (przystanki 1-18) oraz szlakiem żółtym od strony Mucznego (przystanki 1A-6A). Symbolem ścieżki jest goździk kartuzek.

Image

11. Ścieżka przyrodniczo-historyczna „W dolinie górnego Sanu"

Ścieżka prowadzi poza szlakami turystycznymi, rozległą i wyludnioną doliną górnego Sanu, do jego źródeł w rejonie Przełęczy Użockiej. Symbolem ścieżki jest bóbr europejski.

Image

 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer