PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Współpraca PL-SK arrow Mikroprojekt Polska-Słowacja Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020 w ramach Programu Europejskiej arrow Umowa nr INT/EK/KAR/1/I/A/0052 arrow Aktualności arrow Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie" - lepiej poznać, by skuteczniej chronić...

Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie" - lepiej poznać, by skuteczniej chronić...
22.05.2018.

ImageMiędzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” można zwiedzać już z Mapą zintegrowaną z aplikacją mobilną, która przybliża najcenniejsze zasoby przyrodnicze i kulturowe tego wyjątkowego obszaru położonego wokół Kremenarosa. Bieszczadzki Park Narodowy we współpracy z Parkiem Narodowym Połoniny na Słowacji, zakończył w maju br. realizację transgranicznego mikroprojektu, którego efektem są między innymi interaktywne Informatory turystyczne oraz mapy z aplikacjami mobilnymi na telefony komórkowe w trzech językach – polskim, słowackim i angielskim. Jest to już drugi mikroprojekt zrealizowany przez obydwa przygraniczne Parki Narodowe, który wzmacnia wzajemną współpracę w zakresie ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu.

Latem ubiegłego roku można było spotkać na bieszczadzkich szlakach „Strażników Gór”, którzy w oparciu o ścieżki przyrodnicze poznawali zasoby przyrodnicze i kulturowe MRB Karpaty Wschodnie, by potem móc służyć informacja turystyczną i przyrodniczą na szlakach. W ramach mikroprojektu odbyły się trzy turnusy programu „Strażników Gór”, w których uczestniczyło łącznie 66 osób z Polski i Słowacji.

Więcej o działaniach wykonanych w ramach mikroprojektu można było dowiedzieć się podczas dwudniowego wydarzenia, które odbyło się w dniach 19-20 maja 2018 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych i na szlakach w BdPN. W ramach spotkania odbyły się prelekcje o walorach przyrodniczych Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie oraz historycznych i kulturowych związkach na pograniczu Polski, Słowacji i Ukrainy. Ponadto była też możliwość obserwacji Drogi Mlecznej, komet czy gwiazdozbiorów podczas prezentacji o Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Warto wspomnieć, że przygraniczny obszar polsko-słowacki charakteryzuje się stosunkowo niewielkim zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Wpływa to korzystnie dla jego mieszkańców, jak też przyczynia się do rozwoju nowych kierunków w turystyce przyrodniczej oraz edukacyjnej – astroturystyce. Ważne jest jednak, żeby rozwój tego regionu nie przyczyniał się do utraty tego, co najcenniejsze – wyjątkowej przyrody. Do takiej też refleksji pobudzała prezentacja „Turystyka w zgodzie z naturą” zakończona montażem słowno-muzycznym wykonanym przez uczniów z Tarnawy Dolnej. Z pewnością do wędrówek po bieszczadzkich szlakach przydadzą się plecaki turystyczne, które zostały rozlosowane w konkursie wiedzy przyrodniczej podczas sobotniego spotkania. Zwieńczeniem dwudniowego wydarzenia była niedzielna wspólna polsko-słowacka akcja informacyjno-edukacyjna na szlakach w Bieszczadzkim Parku Narodowym.

Więcej informacji o działaniach można znaleźć na stronie internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Realizacja mikroprojektu była współfinansowana przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.

Galeria zdjęć

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer