PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Współpraca PL-SK arrow Mikroprojekt Polska-Słowacja Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020 w ramach Programu Europejskiej arrow Umowa nr INT/EK/KAR/1/I/A/0052 arrow Aktualności arrow Z wizytą w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery "Karpaty Wschodnie"

Z wizytą w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery "Karpaty Wschodnie"
22.08.2017.

ImageZ wizytą w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery "Karpaty Wschodnie" - lepiej poznać, by skuteczniej chronić - to tytuł mikroprojektu, który realizuje Bieszczadzki Park Narodowy, wraz sąsiadującym od południa Parkiem Narodowym Połoniny ze Słowacji. W ramach projektu zaplanowano m.in. wykonanie Mapy przyrodniczo-turystycznej Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” wraz z Informatorem i zintegrowaną aplikacją mobilną oraz realizację innowacyjnego programu „Strażników Gór”. Działania te mają na celu wzmocnić współpracę polsko-słowacką na obszarze Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” w zakresie poznania i ochrony tych najcenniejszych fragmentów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego na pograniczu polsko-słowackim.

Już w lipcu na szlakach w Bieszczadzkim Parku Narodowym można było zauważyć polsko-słowacką młodzież, która pod kierunkiem pracowników Parku Narodowego poznawała bieszczadzką przyrodę oraz zasady jej udostępniania. Młodzież wędrowała ścieżkami przyrodniczymi na Tarnicę, Połonine Caryńską i Rozsypaniec, jeździła na koniach huculskich w Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego BdPN w Wołosatem i uczestniczyła w różnych warsztatach tematycznych. O osobliwościach przyrodniczych i kulturowych słowackiej części Bieszczadów Zachodnich (zwanej Bukowskimi Wierchami) opowiadali natomiast pracownicy Parku Narodowego Połoniny. Podczas pobytu na Słowacji młodzież zobaczyła m.in. zbiornik wodny „Starina” oraz zwiedziła najcenniejsze obiekty kulturowe na terenie Parku – cerkiew i odrestaurowany cmentarz z I wojny św. w Topoli oraz miniatury cerkwi i „park edukacyjny” w Uliciu. Wędrując do Morskiego Oka uczestnicy zapoznali się również z osobliwościami przyrodniczymi pasma Vihorlatu, należącego do Wewnętrznych Karpat Wschodnich. Na zakończenie turnusu uczestnicy wypełnili test wiedzy i otrzymali certyfikaty Strażnika Gór. Fotorelacje z przebiegu realizacji programu można śledzić na profilu społecznościowym FB „Bieszczadzki Park Narodowy” – „Grupa Strażnicy Gór”.

W ramach programu „Strażników Gór” odbędą się w tym roku 3 turnusy, w których będzie uczestniczyć łącznie 66 osób z Polski i Słowacji. Organizatorzy mają w planie kontynuować realizację programu w latach następnych w okresie wakacyjnym. Realizacja programu ma na celu przygotowanie mieszkańców obszarów przygranicznych do pracy społecznej na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego swojego regionu. Przy współpracy z obydwoma parkami narodowymi Strażnicy Gór będą mogli w przyszłości służyć turystom informacją turystyczną i przyrodniczą na szlakach oraz wspierać Park w działaniach ochronnych, co przyczyni się do zachowania tych najcenniejszych fragmentów wspólnego dziedzictwa przyrodniczego Karpat Wschodnich.

Działania w ramach mikroprojektu są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.

Image Image

Image Image

Image Image

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer