PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Współpraca PL-SK arrow Mikroprojekty Polska-Słowacja w ramach EWT 2007 - 2013 arrow Aktualności

PLSK-naglowek2.png 

 

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Aktualności
Premiera nowej diaporamy o Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery "Karpaty Wschodnie" w BdPN
14.02.2014.

Prezentacja słowackiej części MRBKW

Premiera nowej diaporamy pt.: „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” – nasze wspólne dziedzictwo” odbyła się 14 lutego 2014 roku w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Licznie przybyli na premierę goście (m.in. przewodnicy górscy, przedstawiciele instytucji państwowych, lokalnych mediów, szkół, właściciele agroturystyk), mieli okazję wysłuchać kilku interesujących wystąpień przedstawicieli polskiej, słowackiej i ukraińskiej części Rezerwatu Biosfery. Wicedyrektor BdPN dr Tomasz Winnicki, mgr. Zuzana Bartušová z PN „Połoniny” oraz Walentyn Wołoszyn z Użańskiego Parku Narodowego przybliżyli historię tworzenia, cele i perspektywy Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „KW”.
Czytaj całość…
 
Warsztaty polsko-słowackie dla nauczycieli
01.10.2013.

Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza nauczycieli z województwa podkarpackiego do udziału w polsko-słowackich warsztatach, które odbędą się na terenie polskiej i słowackiej części MRB „Karpaty Wschodnie”. Warsztaty odbędą się w dniach 16–18 października 2013 roku i obejmować będą:

  • Uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej pt.: Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie" - nasze wspólne dziedzictwo.
  • Prezentacja transgranicznej ścieżki przyrodniczej „Wetlina – Rabia Skała – Runina” – omawianie problemów przez pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Połoniny.
  • Różnorodność mykologiczna Bieszczadzkiego Parku Narodowego – prezentacja multimedialna oraz zajęcia terenowe.
  • Edukacja ekologiczna w Bieszczadzkim PN oraz PN Połoniny, udostępnianie obszarów parków do zwiedzania.

Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom wiedzy o zasobach i walorach przyrodniczych Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, sposobach ich ochrony ze wskazaniem na walory historyczne i kulturowe oraz wymiana doświadczeń w zakresie realizacji programów ekologicznych i nawiązaniu wzajemnej współpracy. Podczas warsztatów zostanie również zaprezentowana nowa transgraniczna ścieżka przyrodnicza „Wetlina – Rabia Skała – Runina”.

Warsztaty są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 12.10.2013 r. Liczba miejsc jest ograniczona i będzie decydować liczba zgłoszeń.

Do pobrania:

 
Międzynarodowa konferencja
25.09.2013.

W dniach 26-30.09.2013 odbędzie się międzynarodowa konferencja MRB „Karpaty Wschodnie” dotycząca podsumowania dotychczasowych działań na rzecz ochrony i trwałego rozwoju tej części Karpat Wschodnich oraz określeniu kierunków na przyszłość.

Tematem szczegółowym konferencji jest „j40 lat ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego na tle historii badań i ochrony różnorodności biologicznej Karpat Wschodnich. Ma ona przycvzynić się do nawiązywania bezpośrednich kontaktów i integrację środowisk oświatowych, naukowych, samorządowych i turystycznych oraz pracowników przygranicznych parków narodowych w celu doskonalenia kadr związanych z edukacją ekologiczną, ochroną przyrody, krajobrazu i zasobów kulturowych na obszarze MRB „Karpaty Wschodnie”.

W ramach konferencji planowane jest przejście nowo tworzoną w ramach projektu ścieżką transgraniczną „Wielka Rawka – Kremenaros – Nowa Sedlica”.

Szczegółowy program w załączeniu.

 
Ścieżki transgraniczne w Bieszczadzkim Parku Narodowym i Parku Narodowym "Połoniny"
25.09.2013.
Na niedzielę 29 września 2013 r. zaplanowane jest otwarcie pierwszej transgranicznej ścieżki „Wielka Rawka – Kremenaros – Nowa Sedlica” w ramach projektu pn.: „Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” – nasze wspólne dziedzictwo” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.
Czytaj całość…
 
Sprawozdanie z przebiegu szkolenia dla pracowników BdPN i Parku Narodowego "Połoniny"
25.07.2013.

W dniach 16-17 lipca 2013 roku odbyło się szkolenie dla pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego „Połoniny” na trasie Ustrzyki Dolne – Ustrzyki Górne – Stakcin i Nowa Sedlica (Słowacja).


Czytaj całość…
 
Plakaty informacyjne i baner
04.07.2013.
Image W lipcu został wykonany baner informacyjny oraz polskie wersje plakatów dotyczących projektu i MRB „Karpaty Wschodnie”.
Na zdjęciach pokazano widok na połoniny (Bieszczadzki Park Narodowy, fot. C. Ćwikowski), widok na zbiornik wodny „Starina” (Park Narodowy „Połoniny”, fot. M. Bural), ryś (fot. G. Leśniewski), ciemiernik purpurowy (fot. T. Winnicki) i zabytkowa cerkiew w Kostrinie (Użański Park Narodowy, fot. G. Holly).
Wkrótce zostaną wykonane plakaty w wersji słowackiej.

 
Torby ekologiczne z nadrukiem
15.06.2013.
ImageW czerwcu 2013 r. wykonano projekt graficzny na torby ekologiczne. Projekt składa się z niedżwiedzicy z małym niedźwiadkiem oraz tytułu mikroprojektu: MRB „Karpaty Wschodnie” – nasze wspólne dziedzictwo. Na torbach zostanie zamieszczona informacja o dofinansowaniu wraz z logotypami zgodnie z obowiązującymi zasadami promocji i informacji Programu. Jesteśmy przekonani, że ładnie wykonane torby będą dobrze wypełniać funkcję promocji projektu wśród szerokiego grona odbiorców naszych działań.
 
Diaporama MRB "Karpaty Wschodnie"
17.04.2013.

Pod koniec marca został uzgodniony ramowy konspekt diaporamy przyrodniczej o Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Przypomnijmy, że diaporama to prezentacja multimedialna oparta na zdjęciach odpowiednio zsynchronizowanych z muzyką i głosami natury. Celem pokazu jest przedstawienie w sposób możliwie pełny walorów krajobrazowych i przyrodniczych Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”, umiejętnie łącząc fakty naukowe ze środkami artystycznego wyrazu, takimi jak obraz z przenikaniem i dźwięk. Diaporama ma w sposób niekonwencjonalny i ciekawy realizować zadania promocyjne i edukacyjne projektu. Dla osób zainteresowanych załączamy zakres treści konspektu ramowego diaporamy.
Oprócz diaporamy, w marcu przystąpiono także do zbierania  i opracowywania materiałów na tablicę informacyjną na ścieżkę kulturowo-historyczną „W dolinie górnego Sanu”.

Pliki do pobrania:

Ramowy konspekt diaporamy

 
spacer
Nowości
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer