PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Turystyka arrow Turystyka zimowa

Turystyka zimowa
Jak zwiedzać Park w okresie zimowym - zalecenia i mapa dla turystów
29.12.2017.

ImageSzlaki Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne zimą, ale:

Ze względu na zalegającą na szlaku pokrywę śnieżną, zachowaj szczególną ostrożność. Niezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie. Na oblodzonych odcinkach szlaków niezbędne mogą okazać się raki lub tzw. raczki.

Poruszając się po oznakowanych szlakach możesz korzystać z rakiet, nart wyposażonych w foki, nart skiturowych oraz śladowych.

Uwaga! Ze względu na bezpieczeństwo innych turystów oraz bariery zabezpieczające, na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek.

Zabezpiecz się na każdą ewentualność. Zgłoś trasę planowanej wycieczki w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych (13 461 06 06). Telefon ratunkowy GOPR 601-100-300, lub 985.

Wybierając trasę weź pod uwagę, że w warunkach zimowych czas konieczny do przejścia, może być nawet dwa razy dłuższy niż czas podawany na mapach turystycznych dla warunków letnich. Unikaj długich tras gdyż zimą dzień jest krótki. 

Chroń siebie oraz przyrodę! Nie poruszaj się po terenie Parku po zmroku i przed świtem.

Cisza i spokój są naturalnym elementem życia lasu i połonin. Hałas niepokoi zwierzęta i naraża je na niepotrzebny stres. Ciche otoczenie sprzyja relaksowi i podziwianiu przyrody, a jednocześnie pozwala dzikim zwierzętom żyć w spokoju.

Park jest domem dzikich zwierząt i jako goście powinniśmy dbać o to, żeby jego mieszkańcy mogli żyć w sposób naturalny. Zawsze zabieraj z sobą niedojedzone kanapki, resztki pożywienia, czy owoce. Zwierzęta nie potrzebują dokarmiania, a kuszące resztki pokarmów przyciągną je w okolice szlaku narażając turystów. Niedźwiedzie czy lisy, przyzwyczajone do obecności człowieka stają się niebezpieczne dla ludzi.

W okresie zimowym wstęp na szlaki turystyczne jest płatny. Bilet możemy zakupić drogą elektroniczną za pośrednictwem operatora płatności internetowych: bdpn.eparki.pl  lub gotówką w kasach parkingów: na Przełęczy Wyżniańskiej, w Wołosatem oraz w Brzegach Górnych. Parkingi wymienione powyżej są odśnieżane i obowiązuje na nich opłata parkingowa pobierana w gotówce zgodnie z obowiązującym cennikiem. Dodatkowo bilet wstępu zakupić można w Mucznem (wyjście w kierunku Bukowego Berda), na Przełęczy Wyżnej oraz w schronie na Połonine Wetlińskiej.

W terenie można skorzystać z toalet na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej, przy szlaku Stare Sioło - Przełęcz Orłowicza, w schronie na Połoninie Wetlińskiej oraz z sanitariatów w Wołosatem przy parkingu.

Podczas wyjątkowo niekorzystnych zjawisk, takich jak śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach, niektóre szlaki lub ich odcinki mogą być okresowo zamknięte. Informacja na ten temat jest umieszczana na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

ImageZ myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających Park w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został nowy system oznakowania szlaków turystycznych. Powyżej górnej granicy lasu spotkają Państwo czerwone tyczki o wysokości 250 cm, na których znajdują się pomarańczowe naklejki z numerami. Na terenie Parku znajduje się łącznie 600 szt. tego typu oznakowań.

Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki, przy której Państwo się znajdują. Dlatego prosimy, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie! Jednocześnie apelujemy do wszystkich turystów, aby pamiętali o pobieraniu aplikacji „Ratunek”. Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy.

 
Zwiedzanie zimą
12.01.2016.

Image1. Dla zwiedzających Park w zimie udostępniamy szlaki piesze, które mogą być użytkowane również jako trasy wędrówek na nartach wyposażonych w foki. Najbardziej odpowiednimi nartami do zimowych wędrówek po szlakach są narty skiturowe lub narty śladowe.

2. Ze względu na bezpieczeństwo innych turystów oraz bariery zabezpieczające na szlakach obowiązuje całkowity zakaz zjazdów za wyjątkiem wyznaczonych przez dyrektora parku odcinków szlaków (po ich uruchomieniu). Zakaz dotyczy m.in. nart, desek snowboardowych, sanek oraz tzw. jabłuszek.

3. Do wyjścia na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze zaleca się odpowiednio przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na obuwie, gdyż w wielu miejscach na szlakach może występować oblodzenie wymagające od turysty używania tzw. „raków”. Zaleca się dostosować odzież do warunków pogodowych panujących na szlaku.

4. Zwiedzanie Parku w porze nocnej (od zmierzchu do świtu) nie jest dozwolone.

5. Ze względu na bezpieczeństwo turysty w sezonie zimowym, zaleca się zgłosić planowaną dłuższą trasę przejścia w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych.

6. Zabrania się pozostawiania w granicach Parku odpadów oraz resztek pokarmów.

7. Za wstęp na szlaki turystyczne do dnia 12 kwietnia i po 17 listopada nie pobiera się opłat.

W okresie od 18 listopada do 31 grudnia pobierane są opłaty (gotówką – brak możliwości zapłaty kartą płatniczą) za korzystanie z następujących parkingów:

- w Ustrzykach Górnych (wejście na szlak na Połoninę Caryńską), w Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych (wysokość opłat określa załącznik nr 5). Dowodem wniesienia opłaty za korzystanie z parkingu jest paragon z kasy fiskalnej, który należy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą. Opłata pobierana jest z góry przy wjeździe na parking. W przypadku braku możliwości zapłaty przy wjeździe, opłatę należy uiścić przed opuszczeniem parkingu.

8. Na terenie Parku w okresie zimowym udostępniamy bezpłatnie toalety: na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej, przy punkcie kasowym Wetlina-Stare Sioło oraz sanitariaty w Wołosatem (przy parkingu).

Podczas wyjątkowo niekorzystnych zjawisk takich jak śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy lub zerwanie kładek na potokach niektóre szlaki lub ich odcinki mogą być zamknięte. Informacja na ten temat jest umieszczana na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

 

Dyrekcja BdPN

 
Zimowa turystyka narciarska
07.07.2005.
Wysokie Bieszczady nadają się doskonale do odbywania górskich wędrówek narciarskich, zarówno krótkich 1- i 2-dniowych wycieczek jak również kilkudniowych wypraw. Łagodne stoki i długie pasma połonin stwarzają dogodne warunki do uprawiania tego typu turystyki.
Czytaj całość…
 
Zimowa turystyka piesza
07.07.2005.
Wędrując zimą musimy być przygotowani na pokonanie znacznych odległości po niejednokrotnie nieprzetartym szlaku i nieubitym śniegu. W dodatku, zależnie od warunków pogodowych śnieg może być sypki i zapadający się lub też mocno zmrożony i twardy.
Czytaj całość…
 
Turystyka zimowa
07.07.2005.
Bieszczady można przemierzać również i o tej porze roku. Zaletą zimowych wędrówek jest możliwość podziwiania dalekich panoram górskich. Podczas mroźnej i wyżowej pogody można zobaczyć nawet dalekie Tatry. Jak na dłoni widoczne są szczyty położone po stronie ukraińskiej, m.in. Pikuj, Ostra Hora, Połonina Równa i dalsze. Nie będziemy także narzekać na nadmiar turystów na głównych odcinkach szlaków. Grupy zorganizowane rzadko wybierają się zimą na bieszczadzkie połoniny.
Czytaj całość…
 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer