PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Turystyka

Turystyka
Regulamin i opłaty
17.04.2023.

Zarządzenie w sprawie udostępniania Bieszczadzkiego PN w celach naukowych, turystycznych i edukacyjnych:

Pliki do pobrania:

 
O zakazie wprowadzania psów na szlaki i ścieżki przyrodnicze Bieszczadzkiego PN
08.08.2012.

Dość często spotykamy się ze sprzeciwem właścicieli psów, którzy zaskoczeni są zakazem wprowadzania psów na szlaki i ścieżki przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zakaz ten wynika bezpośrednio z ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004, a konkretnie z art.15.1, pkt 16, który głosi, że "w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących". Osoby niepełnosprawne mają prawo poruszać się po szlakach i ścieżkach wraz ze specjalnie oznaczonym psem asystującym. 

Czytaj całość…
 
Kilka uwag dla turystów zwiedzających Park
06.07.2009.

W Bieszczadzkim Parku Narodowym w sezonie letnim uprawiane są trzy główne formy turystyki: piesza, rowerowa i konna. Dla każdej z tych form przygotowano odpowiednią infrastrukturę turystyczną oraz opracowano odrębne zasady dotyczące poruszania się turystów na terenie Parku [regulamin].

Turystyka piesza

frekwencja-m.jpg

Chcąc wejść na połoniny lub na jeden z sześciu szczytów przekraczających wysokość 1300 m turysta zobowiązany jest do korzystania z oznakowanych szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych. Przez Bieszczadzki Park Narodowy poprowadzonych jest około 120 km pieszych szlaków turystycznych i podobna ilość ścieżek przyrodniczych. Wchodząc na szlak lub ścieżkę turysta zobowiązany jest do zakupienia biletu w jednym z punktów informacyjno-kasowych.

Przy szlakach prowadzących na połoniny ustawione zostały ławostoły oraz deszczochrony. Niżej w dolinach można odpocząć w specjalnie do tego celu przygotowanych wiatach brogowych. W dolinach przygotowano dla turystów trzy pola namiotowe (Bereżki, Górna Wetlinka, Tarnawa Niżna) oraz kilka innych obiektów noclegowych prowadzonych przez Park. Po zejściu ze szlaków, turyści mogą rozpalić ognisko w specjalnie do tego celu wybudowanych wiatach ogniskowych.

Turyści wchodzący na szlak zobowiązani są do przestrzegania regulaminu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Należy pamiętać, że wprowadzanie psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze jest zabronione (z wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych). Dla własnego bezpieczeństwa nie należy zbaczać z oznakowanej ścieżki lub szlaku, a każdą trasę należy zaplanować tak, by do miejsca zakwaterowania wrócić przed zapadnięciem zmierzchu.

Więcej szczegółów w zakładce "Turystyka piesza"   

  

Turystyka rowerowa

002.jpg

Turystyka rowerowa na terenie BdPN realizowana jest wyłącznie w oparciu o drogi publiczne i wyznaczone do tego celu utwardzane trasy. Ze względu na bezpieczeństwo osób poruszających się po szlakach przeznaczonych dla turystyki pieszej oraz negatywne oddziaływanie rowerów górskich na zasoby przyrodnicze, poruszanie się na rowerach po szlakach pieszych jest zabronione.

Dla rowerzystów wyznaczono ok. 75 km ogólnodostępnych dróg oraz kilka fragmentów utwardzonych dróg wewnętrznych BdPN. 

Więcej szczegółów w zakładce "Turystyka rowerowa"  

   

Turystyka konna

003.jpg

Turystyka konna na obszarze BdPN rozwija się w oparciu o Zachowawczą Hodowlę Konia Huculskiego w Wołosatem oraz Stanicę Turystyki Konnej w Tarnawie Niżnej (w dzierżawie)  [oferta]. Ośrodki te dysponują pewną ilością koni przystosowanych dla potrzeb turystyki konnej, część koni przygotowywana jest również do udziału w rajdach konnych. W ośrodkach istnieje możliwość nauki jazdy konnej na otwartym powietrzu lub krytej ujeżdżalni. Ze szlaków konnych BdPN (po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia) mogą skorzystać również osoby wjeżdżające do Parku na koniach obcych. Na terenie parku funkcjonuje około 80 km szlaków konnych. 

Więcej informacji w zakładce "Turystyka konna" 

 

 
Turystyka w BdPN
07.07.2005.
Najwyższe partie Bieszczadów stanowią niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym obszary, w szczególności dla wędrówek pieszych i konnych. Istniejąca na terenie Parku sieć pieszych szlaków turystycznych o długości przeszło 130 km stwarza znakomite warunki do bliskiego kontaktu z przyrodą w trakcie ich zwiedzania.
Czytaj całość…
 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer