PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie

Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN arrow Ochrona przyrody

Ochrona przyrody
Zabezpieczenia techniczne na szlakach turystycznych
20.10.2021.
Łączna długość szlaków turystycznych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BdPN) wynosi  ok. 137 km. Szczegółowa inwentaryzacja ich stanu przeprowadzona w 2016 r. poza drogami utwardzonymi (niemal 120 km) wykazała, że prawie połowę długości zajmują odcinki nie zmienione i mało zmienione (kategoria 1 i 2; razem 47,23%), a 36,11% długości stanowiły szlaki zagrożone (kategoria 3) (Tabela 1). Odcinki szlaków zakwalifikowane jako zniszczone (kategoria 4) i silnie zniszczone (kategoria 5) zajmowały odpowiednio aż 11,27% oraz 5,39% długości, co łącznie stanowiło ok. 19,8 km. Wówczas funkcjonujące trwałe zabezpieczenia szlaków (tj. progi przeciwerozyjne i taśmy) stwierdzono na odcinkach o łącznej długości jedynie 4,3 km (głównie na szlakach w otoczeniu Tarnicy i na dojściu do Krzemienia). Inwentaryzacja udokumentowała, że w miejscach największej koncentracji ruchu turystycznego (w obrębie kopuł szczytowych oraz w miejscach krzyżowania się szlaków turystycznych na przełęczach) sumaryczna powierzchnia całkowitego wydeptania wyniosła 4 722,49 m2, a sumaryczna powierzchnia zniszczeń częściowych w takich miejscach wyniosła 13 849,87 m2. Miejsca te charakteryzowały się nagromadzeniem najcenniejszych walorów przyrody nieożywionej i ożywionej oraz zajmowały unikatowe miejsce w krajobrazie. 

Czytaj całość…
 
Bieszczadzki Park Narodowy w systemie ochrony przyrody w Polsce i na świecie
07.06.2005.
Zgodnie z polskim ustawodawstwem, najwyższą formą ochrony przyrody jest park narodowy. Chroni on zasoby i procesy przyrodnicze dużych obszarów o wybitnych walorach, gdzie przyroda jest stosunkowo najlepiej zachowana

Czytaj całość…
 
Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”
07.06.2005.
Powołany przez UNESCO w 1992 roku Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” (MRB “KW”) objął obszary przygraniczne Polski i Słowacji. W Polsce w jego skład weszły: Bieszczadzki Park Narodowy - o pow. 27 065.12 ha, Park Krajobrazowy Doliny Sanu - o pow. ok. 36 000 ha i Park Krajobrazowy Ciśniańsko-Wetliński - o pow. ok. 46 000 ha, a po stronie słowackiej status rezerwatu biosfery uzyskał Chroniony Krajobrazowy Obszar “Wschodnie Karpaty” o pow. ok. 40 000 ha.

Czytaj całość…
 
Plan Ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny
07.06.2005.
Ustawa o Ochronie Przyrody z 1991 roku zaleciła opracowanie dla polskich parków narodowych planów ochrony. Bieszczadzki Park Narodowy rozpoczął prace nad planem w 1992 roku. Liczne grono specjalistów z wielu instytucji naukowych pracowało intensywnie przez cztery lata.

Czytaj całość…
 
Zagrożenia zasobów i procesów przyrodniczych
07.06.2005.
Bieszczady to drugi, po Tatrach, najliczniej odwiedzany przez turystów obszar polskich gór. Oddziaływanie masowej turystyki na przyrodę jest szczególnie niebezpieczne tam gdzie koncentracje zwiedzających pokrywają się z centrami występowania wybitnych walorów przyrodniczych.

Czytaj całość…
 
Sieć PAN Parks
07.06.2005.
W dniu 17 września 2002 r. Bieszczadzki Park Narodowy jako jedyny obszarchroniony w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej otrzymał Certyfikatsieci PAN-Parks. Certyfikat sieci PAN-Parks Dyrektorowi BdPN WojomirowiWojciechowskiemu wręczył osobiście król Szwecji Karol Gustaw.
Czytaj całość…
 
spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 
Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer