PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Komunikat o stanie szlaków 06.03.2020
06.03.2020.

symbol - komunikat zimowy.jpgAktualnie na obszarze Parku panują częściowo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, waha się od 20 cm w niższych partiach do ok. 100 cm w strefie połonin. W miejscach zawianych dochodzi do 150 cm. W ciągu ostatniej doby spadło ok. 20 cm świeżego śniegu, który w ciągu dnia wraz ze wzrostem temperatury stał się mokry. Pod jego warstwą miejscami występują oblodzenia i jest ślisko. Na szlakach mogą zalegać powalone drzewa możliwe do obejścia.

Turyści wybierający się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną w dolinie górnego Sanu muszą być przygotowani na utrudnienia - dojazd samochodem osobowym możliwy jest jedynie do mostu na potoku Halicz, parkingi w Bukowcu oraz przy torfowiskach w Tarnawie są nieodśnieżone, natomiast ścieżki nieprzetarte.

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej. Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

Pamiętajmy aby trasę wycieczki dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia a wycieczkę zaplanować tak, aby wrócić przed zmrokiem. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia.

Dział Udostępniania Parku

 
Jeszcze raz o "Chatce Puchatka"
03.03.2020.

Image

Zdjęcie „kultowej” Chatki Puchatka zanim pokrył ją śnieg… 10.2019 r.

Szanowni Państwo!

W ostatnim okresie portale internetowe powielają wypowiedzi (często historyczne lub nieautoryzowane) na temat rzekomej kultowości czy mityczności „Chatki Puchatka”, zwykle bez konkretnego rozwinięcia czy wyjaśnienia tych sformułowań. Rozumiemy, iż takie określenia są związane z sentymentem, jakim darzy społeczność turystyczna to miejsce oraz jego wieloletniego gospodarza, działającego w imieniu PTTK, Pana Lutka Pińczuka, który również pracował dla nas przez prawie dwa lata.

Jeszcze raz więc wyjaśniamy, podobnie jak tłumaczyliśmy wielokrotnie:

1. Przebudowa obiektu (a nie zniszczenie czy wyburzenie) stała się koniecznością, gdyż obiekt jest wyeksploatowany, nie spełnia norm sanitarnych i nie nadaje się do dalszego użytkowania.

2. BdPN pozostawi po przebudowie (w latach 2020-2021) historyczną nazwę obiektu.

3. O potrzebie remontu wielokrotnie wypowiadał się sam Pan Lutek Pińczuk, który uczestniczył w uroczystości podpisania umowy na Połoninie Wetlińskiej przed schroniskiem.

4. Ostateczna decyzja sądu odnośnie praw do „Chatki” zapadła w lipcu 2015 roku. BdPN przejął z czasem obiekt od PTTK i spółki działającej w jej imieniu, a dodatkowo w roku 2019 strony zawarły ugodę odnośnie wzajemnych relacji związanych z jego wcześniejszym użytkowaniem.

5. Pan Lutek Pińczuk zabrał część mienia ruchomego będącego jego własnością, a za pozostałe wyposażenie będące własnością P. Lutka BdPN zapłacił uzgodnioną należność. Wszystkie pamiątki, które pozwoli P. Lutek pozostawić lub sfotografować pozostaną wewnątrz budynku w symbolicznej galerii.

6. Obiekt w żadnej mierze nie zasługuje także na miano zabytkowego (sentymentalnego – oczywiście tak). Był przecież wielokrotnie „domowymi” sposobami przebudowywany i dobudowywany, co dobrze widać na załączonym zdjęciu. A że zima potrafi upiększyć każde schronisko w górach, to turyści doskonale wiedzą. Z pewnością upiększy i „Nową Chatkę Puchatka”, w końcu będzie stać w tym samym miejscu.

7. Jedynym wartościowym materiałem, który jest wbudowany w obiekt jest naturalny kamień, który zostanie wykorzystany do konstrukcji przebudowanego obiektu, w części przyziemia.

8. Bieszczadzki Park Narodowy, aby poprawić sytuację na grzbiecie Połoniny Wetlińskiej musiał m.in. zlecić wykonanie projektu budowlanego wraz z pozwoleniem na budowę, powołać niezależnego rzeczoznawcę do sprawdzenia projektu, zlecić wykonanie studium wykonalności projektu, przygotować wniosek do RPO na dofinansowanie projektu, wpisać inwestycję do planów ministerialnych, uzyskać dofinansowanie w drodze procedury konkursowej, przeprowadzić procedurę przetargową (trzykrotnie) - by ostatecznie przystąpić w II połowie roku 2019 do fazy realizacji projektu.

9. Przebudowa jest finansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego (czyli środków wspólnoty - Unii Europejskiej), dofinansowaniu budżetu RP, przy znacznym wkładzie finansowym również samego parku. Inwestycja jest bardzo trudna, o czym wszyscy doskonale wiedzą, ze względu na bardzo krótki sezon budowany, brak dróg transportowych czy niedostatek wody na grzbietach połonin.

10. Obecnie wykonawca zlecił obrobienie zakupionego wcześniej drewna potrzebnego do konstrukcji obiektu. Planujemy, iż w roku 2020 na Połoninie Wetlińskiej stanie obiekt drewniany, kryty blachą w stanie surowym zamkniętym. W roku 2021 planujemy kolejny etap – jego wyposażanie, podłączanie mediów, instalacji, rozruch oczyszczalni, toalet itp. W roku 2021 zaplanowano także podłączenie obiektu do sieci elektroenergetycznej za pomocą podziemnego kabla (inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej).

11. Obiekt będzie służył jak dotychczas turystom indywidualnym, jako miejsce dziennego odpoczynku, również nocnego (w ograniczonym zakresie ze względu na pojemność, bez możliwości rezerwacji dla grup). Park będzie świadczył tu usługi z zakresu edukacji turystycznej i przyrodniczej oraz związanych z poprawą bezpieczeństwa osób wędrujących po Bieszczadach, w ograniczonej formie również gastronomiczne.

12. Z obiektu w dalszym ciągu będzie korzystało całodobowo Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – zaplanowano odpowiednią stróżówkę, służby medyczne (kwestia zapewnienia alternatywnej łączności dla karetek pogotowia w trudnym terenie górskim), Straż Parku oraz pośrednio Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obsługujący jedną z trzech najwyżej ulokowanych w polskich Karpatach stacji pomiarowych.

13. W maju br. Wykonawca przystąpi do prac remontowych, teren zostanie ogrodzony, a schronisko wyłączone z użytkowania. Zmieni się również przebieg szlaku – po jego wyznaczeniu w terenie społeczność turystyczna zostanie o tym fakcie powiadomiona. Obecnie wyznaczenie alternatywnych odcinków szlaków nie jest możliwe ze względu na zalegającą pokrywę śnieżną.

14. Zmiana przebiegu szlaku pozwoli na korzystanie przez turystów z bacówki wybudowanej w końcu roku 2019, która będzie stanowić małą namiastkę usług turystycznych na czas przebudowy.

15. „Chatka Puchatka” oraz Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych to ostatnie dwa obiekty, które będziemy remontować w latach 2020-2021 w celu poprawy świadczenia usług parku związanych z edukacją turystyczną i przyrodniczą społeczeństwa.

16. Zdajemy sobie sprawę, że gusta są różne i oceniać inwestycje można też różne - to kwestia zawsze subiektywna. Przedstawiona przez nas wcześniej wizualizacja „chatki” to także tylko rysunek poglądowy. Prosimy o życzliwość i zrozumienie konieczności wykonania prac remontowych. Prosimy również o czas i cierpliwość, gdyż inwestycja do łatwych nie należy. W kolejnych latach postaramy się również wykonać szereg prac w otoczeniu schroniska.

17. Mamy nadzieję, iż realizowane w ostatnich latach w BdPN projekty związane z budową stacjonarnych toalet, parkingów, dwóch nowoczesnych stacji edukacyjnych, sali edukacyjnej, deszczochronów, wiat odpoczynkowych, wiat ogniskowych, obiektów obsługi ruchu turystycznego, kompleksowym remontem i oznakowaniem szlaków zostały przez Państwa zauważone.

Wierzymy, iż pobyt w Bieszczadzkim Parku Narodowym dostarczać będzie Państwu głównie pozytywnych wrażeń.

Z turystycznym pozdrowieniem:

Dyrekcja Bieszczadzkiego

Parku Narodowego

 
Komunikat
02.03.2020.
uwaga.png Informujemy, że w dniach 03-04.03.2020 r. (wtorek, środa) schron turystyczny na Połoninie Wetlińskiej "Chatka Puchatka" będzie nieczynny.
 
Komunikat o stanie szlaków 28.02.2020
28.02.2020.

symbol - komunikat zimowy.jpgGrubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, waha się od 10 cm w niższych partiach do ok. 100 cm w strefie połonin (lokalnie do 150 cm) i jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wierzchnie warstwy śniegu są twarde i zamarznięte. Grzbiety w niektórych miejscach są wywiane. Obowiązuje 2 (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. W najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu. W trakcie zamieci widoczność może być ograniczona, należy zwracać uwagę na oznakowanie szlaku.

Wszystkie szlaki na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostepne. Warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne - świeży opad śniegu spowodował, że niektóre odcinki szlaków są nieprzetarte i występują zaspy. Wędrowanie w głębokim śniegu znacznie wydłuża wędrówkę. Na szlakach mogą zalegać powalone drzewa (możliwe do obejścia), które będą sukcesywnie usuwane. Miejscami występują oblodzenia.

Turyści wybierający się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną w dolinie górnego Sanu muszą być przygotowani na utrudnienia - dojazd samochodem osobowym możliwy jest jedynie do mostu na potoku Halicz, parkingi w Bukowcu oraz przy torfowiskach w Tarnawie są nieodśnieżone, natomiast ścieżki nieprzetarte. 

W okresie zimowym wstęp do Parku jest nieodpłatny. Staramy się utrzymać w stanie odśnieżonym parkingi w Wołosatem, Brzegach Górnych, na Wyżniańskim Wierchu oraz w Ustrzykach Górnych. Opłaty zgodnie z cennikiem, który obowiązuje w okresie zimowym. Nieodpłatnie udostępniamy toalety przy parkingu w Wołosatem oraz trzy suche toalety alpejskie (Przełęcz Wyżna, Przełęcz Bukowska i Wetlina - Stare Sioło). W związku z koniecznością utrzymania przejezdności drogi dla służb w Wołosatem obowiązuje zakaz parkowania (patrz znaki drogowe). Samochody nie mogą przeszkadzać w zimowym utrzymaniu drogi wojewódzkiej ani też blokować zatoki dla autobusów. 

Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowej. Prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.

Wszystkich wybierających się na bieszczadzkie szlaki prosimy o rozwagę i ostrożność. 

 
Zapraszamy na wystawę pt. "Mozaika przyrodnicza Puszczy Kampinoskiej"
28.02.2020.
1m.jpgW Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych można obejrzeć wystawę fotograficzną pt. „Mozaika przyrodnicza Puszczy Kampinoskiej”. Autorami fotografii są: Maciej Szajowski, Tomasz Hryniewicki, Grzegorz Okołów. Wystawa składa się z 50 fotografii prezentujących piękno Puszczy Kampinoskiej.
Czytaj całość…
 
Kolejna edycja programu "Kolorowe rozmowy z mieszkańcami naszej Ziemi"
26.02.2020.
Image
 
Bieszczadzki Park Narodowy serdecznie zaprasza przedszkola i szkoły podstawowe z regionu do udziału w XXV edycji programu edukacyjnego pt.: „Kolorowe rozmowy z mieszkańcami naszej Ziemi” skierowanego do dzieci w wieku 5 - 6 lat.

Zajęcia będą odbywać się od 10 marca do 21 kwietnia 2020 r. (od wtorku do piątku) na ekspozycjach muzealnych Ośrodka Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych, przy ul. Bełskiej 7. W ramach programu dzieci zwiedzą wystawę przyrodniczą ”Flora i fauna Bieszczadów”, wezmą udział w grach i zabawach edukacyjnych oraz zajęciach plastycznych. Podsumowaniem programu będzie wystawa plastyczna prac dzieci, zorganizowana w sobotę, 25 kwietnia 2020 roku o godz. 11.00 z okazji Światowego Dnia Ziemi.

Szczegółowy program znaleźć można tutaj.

 
««  start « poprz. 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 nast.  » koniec »»

spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer