PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Bieszczadzkie ekosystemy - Buczyna karpacka
05.01.2021.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu filmów edukacyjnych pt. „Wirtualny przewodnik po bieszczadzkich ekosystemach” zrealizowanego w ramach projektu pn. „O przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w zasięgu Internetu”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Odcinek 2 - „Buczyna karpacka”.

 
Uwaga, bardzo złe warunki pogodowe.
28.12.2020.

uwaga.pngZe względu na bardzo złe warunki pogodowe (deszcz oraz silny wiatr, rozmoknięta pokrywa śniegowa) zdecydowanie odradzamy wyjście w góry.

O zmianach pogody będziemy informowac na bieżąco.

 
Bieszczadzkie ekosystemy - Olszynka karpacka
22.12.2020.

Zapraszamy do obejrzenia cyklu filmów edukacyjnych pt. „Wirtualny przewodnik po bieszczadzkich ekosystemach” zrealizowanego w ramach projektu pn. „O przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w zasięgu Internetu”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Odcinek 1 - „Olszynka karpacka”.

Czytaj całość…
 
Środki Unijne w zwalczaniu obcych gatunków inwazyjnych w Bieszczadzkim Parku Narodowym
14.12.2020.

W roku 2020 w ramach projektu “Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk w ekosystemach nieleśnych Bieszczadzkiego Parku Narodowego w latach 2019-2023 (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020)” rozpoczęto intensyfikację działań związanych z usuwaniem barszczy kaukaskich. Barszcze kaukaskie (Sosnowskiego i Mantegazziego) to obce gatunki uznane za inwazyjne dla rodzimej flory. Rośliny te stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt i przyczyniają się do wypierania rodzimych gatunków roślin.

ImageBarszcz Sosnowskiego i Mantegazziego są największymi zielnymi roślinami w Europie. Może osiągnąć nawet 4 metry wysokości, a jego łodyga 10 cm grubości. Kwitnie w czerwcu i lipcu, najczęściej na obszarach nieużytkowanych przez ludzi - na łąkach, pastwiskach, polach oraz brzegach jezior lub rzek.

ImageOparzenia spowodowane przez roślinę mogą być bardzo groźne, nawet II i III stopnia. Objawy nasilają się w ciągu kilkunastu godzin. Najważniejsze z nich to silne zaczerwienienie skóry oraz pojawienie się charakterystycznych pęcherzy wypełnionych płynem. Mogą pojawić się również nudności i wymioty, podrażnienie dróg oddechowych, ból głowy oraz zapalenie spojówek. W skrajnych przypadkach po kontakcie z rośliną mogą pozostać brzydkie blizny.

ImageBarszcze Sosnowskiego i Mantegazziego wywodzą się z rodziny selerowatych. Występowały głównie na terenie Kaukazu, później zaczęły rozprzestrzeniać się na terenach Europy Środkowej i Wschodniej. W latach 50-tych ubiegłego wieku uważano je za dobrą roślinę pastewną, stąd zaczęto je rozpowszechniać na terenach dawnych wpływów Związku Radzieckiego. Dopiero, gdy poznano ich toksyczne właściwości zaprzestano rolniczego wykorzystania barszczy. W Bieszczadach i na terenach sąsiednich zostały wprowadzone w latach siedemdziesiątych XX wieku na terenie Wojskowych Gospodarstw Rolnych prowadzonych w ramach Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW. Na obszarze Parku Barszcz Sosnowskiego występuje głównie na obszarach łąk ale spotkamy go także przy drodze na Bukowiec, ścieżce na Dźwiniacz oraz przy budynkach Stanicy Konia Huculskiego w Tarnawie Niżnej.

ImageWalka z tą inwazyjną rośliną jest niezwykle trudna. Gatunek ten z łatwością opanowuje duże obszary, wykorzystując swoje przystosowania do rozprzestrzeniania się i zajmowania siedlisk. Barszcze kaukaskie produkują ogromne ilości nasion - jeden osobnik może ich wytworzyć od 20 do nawet 100 tysięcy. Nasiona cechują się wysoką zdolnością kiełkowania i żywotnością nawet do kilku lat po ich wytworzeniu. Barszcze wykorzystują mechanizm konkurencji tworząc rozległe i zwarte rozety liściowe, eliminując poprzez zacienienie inne gatunki roślin. W Bieszczadzkim Parku Narodowym gatunek ten występuje w obwodzie ochronnym Tarnawa, gdzie zabiegami punktowego usuwania objęto obszar 2,5 ha.

ImageW tym sezonie zakończyliśmy pierwszy z trzech etapów eliminacji barszczy kaukaskich na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Główne prace, polegające na wykopywaniu , prowadzone były na obszarze siedlisk łąk świeżych i łąk wilgotnych w Tarnawie Niżnej. Usunięto 4250 szt. osobników.

Tekst przygotowany w ramach działań informacyjno -promocyjnych projektu “Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk w ekosystemach nieleśnych Bieszczadzkiego Parku Narodowego w latach 2019-2023” POIS.02.04.00-00-0015/18-01

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”

koordynator projektu Ewelina Amarowicz

5os_RP.png

 

 
Finałowy podcast Medialnych Ambasadorów BdPN
12.12.2020.

polskie_radio_podcasty_min.jpg Zapraszamy do odsłuchania premiery finałowego podcastu wykonanego przez Medialnych Ambasadorów Bieszczadzkiego Parku Narodowego - dzikiego królestwa rysia Pędzelka z prezenterem radiowym Krystianem Tyrańskim. Premierowa emisja odbędzie się dzisiaj tj. 12.12.2020 r. o godz. 17.00 w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji pt. "Mali strażnicy dzikiego królestwa".

Ambasadorami zostali uczniowie następujących szkół: S.P. nr 8 w Sanoku, S.P. w Tarnawie Dolnej, S.P. w Zagórzu nr 2 i S.P. w Zahutyniu. Zwycięskie podcasty można odsłuchać tutaj.

Konkurs został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach projektu pn. "O przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w zasięgu Internetu".

 
Wyniki konkursu edukacyjnego - medialny Ambasador BdPN
01.12.2020.

ambasador_logotypmaly.png W ramach konkursu edukacyjnego dla uczniów szkół podstawowych pt.: "Zostań medialnym ambasadorem Bieszczadzkiego Parku Narodowego - dzikiego królestwa rysia Pędzelka", komisja pod kierunkiem Dyrektora BdPN wybrała 4 najciekawsze podcasty przygotowane przez uczniów następujących szkół: S.P. nr 8 w Sanoku, S.P w Tarnawie Dolnej, S.P. w Zagórzu i S.P. w Zahutyniu.

Czytaj całość…
 
"White Friday" w Bieszczadzkim Parku Narodowym
26.11.2020.

W sieciach handlowych może i jest "Black Friday", ale w górach zdecydowanie biało.

Idzie zima!

 
««  start « poprz. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 nast.  » koniec »»

spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer