Ze względu na obfite opady śniegu w górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W partiach szczytowych dodatkowym utrudnieniem są silny wiatr i ograniczoną widoczność. Trwa odśnieżanie dróg dojazdowych i parkingów.
W świetle panujących warunków, w dniu dzisiejszym odradzamy przyjazd do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Informujemy, że od dnia 09 lutego 2021 r. od godz. 12.00 szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostają ponownie otwarte. Zagrożenie związane z lodem spadającym z gałęzi drzew powszechnie już nie występuje.
Warunki w górach są nadal trudne. Na szlakach połonin zalega zmienna, nierównomierna, twarda warstwa lodoszreni oraz lodu, które przykryte są świeżym śniegiem.
Przypominamy, że na terenie Parku poruszamy się wyłącznie po oznakowanych trasach.Niezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie (zalecamy posiadanie kijków oraz raczków).
Prosimy o nie zjeżdżanie na tzw. „jabłuszkach” po szlakach turystycznych. Powoduje to oblodzenie szlaku i naraża turystów pieszych na poślizgnięcie i upadek.
W związku z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi, przede wszystkim oblodzeniem szlaków uniemożliwiającym wędrówkę, po konsultacji z ratownikami Grupy Bieszczadzkiej GOPR, zdecydowaliśmy o zamknięciu szlaków turystycznych w Bieszczadzkim Parku Narodowym do odwołania.
O sytuacji pogodowej będziemy informować na bieżąco.
Zgodnie z komunikatem Nadleśnictwa Stuposiany na odcinku szlaku żółtego z
Mucznego na Bukowe Berdo prowadzone będą prace leśne. Nadleśnictwo
wyznaczyło czasowe obejście poprowadzone równolegle, lewą stroną na
odcinku ok 1 km. Oznakowanie ma kolor żółty. Prace prowadzone będą od 25.01.2021 do 31.03.2021 r.
Szczegółowa trasa obejścia przedstawiona została na mapie.
Wszystkie szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku są dostępne dla turystów i drożne, miejscami śliskie. Przebieg niektórych, mniej uczęszczanych odcinków może być słabo widoczny. Występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna, której grubość waha się w przedziale od 10 do 70 cm, w miejscach nawianych do 100 cm. Ostatnie krótkotrwałe ocieplenie spowodowało, że śnieg jest twardy i zmrożony, pokryty cienką wartwą świeżego opadu. W najbliższych dniach prognozowane są opady śniegu i silny wiatr. Niski pułap chmur i zamglenia powodują, że widoczność jest ograniczona. Pamiętajcie, by wyruszać na szlak z potrzebnym wyposażeniem (odzież, obuwie, sprzęt zimowy, prowiat itd.) i odpowiednio wcześnie.
Na terenie Parku poruszamy się tylko po oznakowanych trasach. Prosimy o nie zjeżdżanie na tzw. „jabłuszkach” po szlakach turystycznych. Powoduje to oblodzenie szlaku i naraża turystów pieszych na poślizgnięcie i upadek.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu filmów edukacyjnych pt. „Wirtualny przewodnik po bieszczadzkich ekosystemach” zrealizowanego w ramach projektu pn. „O przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w zasięgu Internetu”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Wszystkie szlaki na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są otwarte, lecz w górach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Niezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie (zalecamy posiadanie kijków i raczków). Mniej uczęszczane odcinki szlaków (np. Pszczeliny Widełki - Bukowe Berdo, Wetlina - Rabia Skała, Suche Rzeki-Smerek) są słabo przetarte. Pozostałe odcinki są drożne, ale miejscami oblodzone lub zawiane świeżym śniegiem. Grubość pokrywy śnieżnej waha się od 20 do 70 cm, w partiach połoninowych miejscami ponad 120 cm. Obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego.Poruszanie się przy obecnie panujących warunkach (świeży opad śniegu, niska temperatura, silny wiatr i ograniczoną widoczność) wymaga doświadczenia i umiejętności.