PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Kolorowe rozmowy. Podsumowanie edycji 2021
27.04.2021.

Podsumowanie XXVI edycji programu edukacyjnego BdPN pt.: „Kolorowe rozmowy z mieszkańcami naszej Ziemi”

W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną oraz modernizację Muzeum Przyrodniczego BdPN w Ustrzykach Dolnych, realizacja programu odbyła się w innej formule. Do szkół i przedszkoli ryś Pędzelek napisał list, w którym oprócz kilku ciekawostek na temat Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego roli w ochronie swojego gatunku, zaprosił również dzieci do zapoznania się ze swoimi przygodami oraz zachęcił je do namalowania pocztówek specjalnie dla niego! W odzewie na list Rysia Pędzelka napłynęły do nas zdjęcia prac plastycznych od 176 uczestników. 

Czytaj całość…
 
Komunikat o stanie szlaków 23.04.2021 r.
23.04.2021.
symbol - komunikat zimowy.jpg

Wszystkie szlaki i ścieżki przyrodnicze na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego są dostępne dla turystów. Czynne są wszystkie parkingi. Nieodpłatnie udostępniamy toalety. Opłaty za wstęp można uiścić w punktach informacyjno-kasowych (płatność tylko gotówką) lub online poprzez stronę: bdpn.eparki.pl 

Pamiętajmy, że w partiach szczytowych (głównie na stokach o wystawie północnej) oraz na odcinkach zacienionych zalega pokrywa śnieżna. W niższych położeniach śnieg zanika, zalega błoto pośniegowe, grunt jest odsłonięty. Na szlakach jest mokro, ślisko, wędrówka w takich warunkach wymaga odpowiedniego obuwia. Utrzymują się temperatury dodatnie, w górnych partiach Bieszczadów może wiać silny wiatr. Należy być przygotowanym na nagłą zmianę pogody.

Informujemy, że od końca kwietnia komunikaty o stanie szlaków będą pojawiały się w wypadku gwałtownych zjawisk pogodowych lub innych utrudnień. Zimowe komunikaty powrócą w listopadzie. 

 
Gest dla Ziemi
20.04.2021.
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji "Gest dla Ziemi". Zrób dobry uczynek dla naszej planety, wrzuć zdjęcie pod wydarzeniem, oraz na Facebooka lub Instagrama i oznacz hasztagiem #GESTDLAZIEMI 

Mały gest ma wielkie znaczenie! Wśród uczestników rozlosujemy pamiątki Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Gest dla Ziemi z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

gest_dla_ziemi_min.jpg

 
 
 
Rozpoczynamy modernizację muzeum przyrodniczego
09.04.2021.

modernizacja_thumbnail.jpg Informujemy Państwa, iż w połowie kwietnia rozpoczną się prace budowlane i modernizacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej wraz z Muzeum Przyrodniczym BdPN w Ustrzykach Dolnych. Bieszczadzki Park Narodowy otrzymał na ten cel dotację o wartości około 7 mln PLN ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ramach tej umowy wykonano już kompletną dokumentację projektową (Firma Signum Project z Krakowa), wraz z pozwoleniem na budowę.

Umowa z Wykonawcą prac wyłonionym w wyniku przetargu - firmą Trias AVI Sp. z o.o. z Warszawy została podpisana 1 kwietnia b.r. W dorobku tej firmy są już m.in.: Ekspozycja Przyrodnicza Gorczańskiego Parku Narodowego, Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze, czy też Centrum Nauki Epicentrum w Białymstoku. Zakończenie prac i oddanie do zwiedzania nowych ekspozycji zaplanowane jest na koniec marca 2022 roku. Tym samym, po prawie 30 latach użytkowania tego obiektu przez BdPN istniejące pomieszczenia i ekspozycje muzealne zostaną gruntownie zmodernizowane i uatrakcyjnione, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z projektem w budynku zostanie zainstalowana winda oraz wykonane będzie nowe zaplecze sanitarne. Będzie ono podobnie jak nowe ekspozycje muzealne całości dostępne dla osób niepełnosprawnych. Koncepcja ekspozycji zbudowana została wokół relacji zachodzących między Człowiekiem i Naturą na przestrzeni dziejów. W nowej aranżacji zwiedzanie muzeum będzie stanowić atrakcyjną „przygodę”, inspirowaną samą Naturą, która wymaga od osoby zwiedzającej aktywności w odsłanianiu jej tajemnic, nie zawsze dostrzegalnych podczas tradycyjnej wędrówki szlakami na terenie Parku. Dla najmłodszych powstanie wydzielony „sektor zmysłów”, w którym dzieci będą brały udział w grach i zagadkach inspirowanych historią rysia Pędzelka, bohatera publikacji dla najmłodszych prezentowanej już na naszych stronach.

W okresie trwania modernizacji obiektu, zajęcia edukacyjne Parku będą prowadzone w oparciu o Terenowe Stacje Edukacji Ekologicznej w Suchych Rzekach i Wołosatem, Salę Edukacyjną w Wołosatem oraz infrastrukturę kilkunastu ścieżek przyrodniczych.

Zapraszamy do odwiedzania naszego Parku i korzystania z oferty edukacyjnej. O przebiegu prac na ekspozycjach muzealnych będziemy informować na bieżąco.

 
Zmarł Aleksander Czarnik, wieloletni pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
12.04.2021.

9 kwietnia 2021 roku zmarł podleśniczy Aleksander Czarnik, wieloletni pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 12 kwietnia 2021 roku o godzinie 15.00 w Lutowiskach (różaniec o 14.30). Dyrekcja i pracownicy Parku składają wyrazy współczucia rodzinie zmarłego.

 
Komunikat o stanie szlaków 16.04.2021 r.
16.04.2021.
symbol - komunikat zimowy.jpg

Wszystkie szlaki są dostępne dla turystów. Należy jednak pamiętać, że w górach panują warunki zimowe. Występuje zróżnicowana pokrywa mokrego i ciężkiego śniegu o grubości 0-80 cm, w miejscach nawianych ponad 1 m. Aktualne warunki pogodowe można sprawdzić na stronie GOPR oraz za pomocą kamerki internetowejNiezbędny jest odpowiedni ubiór i wyposażenie.

Czynne są wszystkie parkingi. Dojazd do parkingów przy torfowiskach w Tarnawie i w Bukowcu jest utrudniony dla samochodów osobowych - droga nie jest odśnieżona. Nieodpłatnie udostępniamy toalety. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych przy wejściach na szlaki (płatność tylko gotówką), gdzie do nabycia są również nasze pamiątki i wydawnictwa. Uruchomiliśmy także internetową sprzedaż biletów poprzez stronę: bdpn.eparki.pl.

Pamiętajmy, że nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa. Należy zakrywać usta i nos na parkingach, przy punktach informacyjno-kasowych oraz na powierzchniach widokowych, gdzie gromadzą się turyści. Powinniśmy zachować odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się. Wybierajmy mniej uczęszczane szlaki. W punktach informacyjno-kasowych dostępny jest płyn do dezynfekcji rąk.

 
Szkolenia dla przewodników na licencję BdPN
24.03.2021.
szkolenie.jpg

Przewodnicy beskidzcy planujący odbyć szkolenie podstawowe lub uzupełniające w celu uzyskania lub przedłużenia licencji Bieszczadzkiego Parku Narodowego będą mieli taką możliwość w maju br.

Ze względu na sytuację epidemiczną zajęcia teoretyczne w ramach szkolenia podstawowego odbędą się 22.05.2021 r. (sobota) w formie zdalnej, a zajęcia terenowe - 29.05.2021 r. (sobota) w grupie do 25 osób, z przestrzeganiem obowiązujących zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. 

Szkolenie na przedłużenie licencji odbędzie się 15.05.2021 r. (sobota) i będzie miało charakter zajęć terenowych w grupie do 25 osób, z przestrzeganiem obowiązujących zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii.  

W razie większej liczby zainteresowanych zdobyciem licencji lub jej przedłużeniem przewidujemy dodatkowe terminy zajęć terenowych w czerwcu (12.06 - szkolenie uzupełniające, 19.06 - szkolenie podstawowe).  

Rejestracja uczestników szkolenia i wybór jednego z dwóch terminów zajęć terenowych będą odbywały się poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.bdpn.pl. Program szkoleń i formularz zgłoszeniowy zostaną udostępnione 26 kwietnia.  Informacji na temat szkolenia udziela Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej BdPN w Lutowiskach, e-mail: oie@bdpn.pl tel. 13 461 03 50. Prosimy o zapoznanie sie z nowym regulaminem dla przewodników oprowadzających grupy turystyczne po BdPN (2021 r.) oraz zasadami szkoleń na licencję przewodnicką

 
««  start « poprz. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 nast.  » koniec »»

spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer