PL.png EN.png spacer
spacer

header Bieszczadzki
Park Narodowy

Serwis internetowy

ppn.pnglogo-mab.pnglogo-medal.pngWorld_Heritage_Logo_global.png
header
bip.png
Menu główne
Bieszczadzki PN
Przyroda BdPN
Plan ochrony
Ochrona przyrody
Nauka
Edukacja
Turystyka
Przetargi
Mapy - GIS
Galerie
Poczta
Projekty unijne
Fundusze Szwajcarskie
Fundusz Leśny
Współpraca PL-SK
Fundacja PGE
Natura 2000
Biuletyn BdPN
Praktyki studenckie
Wolontariat
Archiwum wiadomości
Wydawnictwa
Wyd. naukowe Wyd. edukacyjne
Obszar pobierania
Wyszukiwarka
Logowanie





Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
Panel Rys pedzelek okienko.jpg

WOKOL-KREMENAROSA-BANER.jpg
duza_rodzina.png
Folder
folder.jpg
 
Bieszczadzki PN

muzeum_baner.png KONKURS2023.jpg
Komunikat o stanie szlaków 11.02.2022 r.
11.02.2022.
symbol - komunikat zimowy.jpgTuryści!
Warunki na szlakach są niekorzystne, jednak pogoda poprawia się stopniowo. Długie wyprawy w dalszym ciągu są bardzo wyczerpujące ze względu na ciężki i mokry śnieg, który w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się. W takich warunkach przydają się rakiety śnieżne, a w partiach szczytowych raczki, ponieważ wyżej powierzchnia śniegu jest zamarznięta. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 30 cm w niższych położeniach do ok. 100-200 cm w partiach połonin. Rzadziej uczęszczane szlaki są nieprzetarte (Jawornik - Rabia Skała, pasmo graniczne, Pszczeliny - Bukowe Berdo, ścieżka na Bukowcu). W dalszym ciągu występują utrudnienia z dojazdem do parkingu w Bukowcu, dojechać można ok. 50 metrów przed potokiem Halicz, dalej droga jest nieprzejezdna dla samochodów osobowych. W ciągu weekendu zapowiadany jest wzrost ciśnienia atmosferycznego i sporo słońca, a zatem śnieg będzie się topił i zapewne powroty będą w mokrych butach. Powierzchnie parkingów czynnych w okresie zimowym są odśnieżone, jednak zawsze może dosypać śniegu i trzeba być na to przygotowanym. Nie dajmy się oszukać słonecznej pogodzie, ciągle są to góry, aura może się zmienić w każdej chwili.

Przed wyjściem w góry nie zapomnijcie o zabraniu naładowanego telefonu z powerbankiem, energetycznego posiłku oraz termosu z gorącą herbatą.

Wyruszając w góry należy sprawdzić aktualną prognozę na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR oraz zapoznać się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym.
 
Specjalne wydanie Biuletynu BdPN
28.01.2022.

biuletyn2021.jpg28 stycznia 2022 r. ukazało się specjalne wydanie Internetowego Biuletynu Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Zapraszamy do pobrania go z naszej strony.

 
Zima na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego!
20.01.2022.

Wybierając się na szlaki turystyczne pamiętajmy o kilku istotnych sprawach:

 

  • zmieniły się zasady udostępnianiu terenu Bieszczadzkiego Parku Narodowego do zwiedzania. W okresie zimowym wstęp na teren szlaków oraz ścieżek przyrodniczych wymaga zakupu biletu wstępu,
  • bilet możemy zakupić drogą elektroniczną za pośrednictwem operatora płatności internetowych: bdpn.eparki.pl  lub gotówką w kasach parkingów: na Przełęczy Wyżniańskiej, w Ustrzykach Górnych (wyjście w kierunku Połoniny Caryńskiej), w Wołosatem oraz w Brzegach Górnych,
  • parkingi wymienione powyżej są odśnieżane i obowiązuje na nich opłata parkingowa pobierana w gotówce zgodnie z obowiązującym cennikiem,
  • bezpłatnie udostępnione są trzy toalety typu alpejskiego (Stare Sioło w Wetlinie, Przełęcz Wyżna przy punkcie kasowym, Przełęcz Bukowska) oraz sanitariaty na parkingu w miejscowości Wołosate (sanitariat czynny w godzinach pracy parkingu),
  • wychodząc na szlak nie zabieramy ze sobą „jabłuszek”! Ze względu na bezpieczeństwo obowiązuje całkowity zakaz zjazdów. Rynna pozostawiona przez osobę zjeżdżającą na jabłuszku może przyczynić się do poważnego w skutkach wypadku,
  • PAMIĘTAJMY! na terenie Parku poruszamy się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych,
  • z myślą o bezpieczeństwie osób odwiedzających Park w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został specjalny system oznakowania. Powyżej górnej granicy lasu spotkacie czerwone tyczki z tabliczkami. Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz posiadają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu. W przypadku utraty orientacji w terenie (np. z powodu gęstej mgły) należy zadzwonić pod nr ratunkowy GOPR 601 100 300 podając nr tabliczki, przy której  się znajdujecie. Dlatego prosimy, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu, gdyż od jego trwałości zależeć może ludzkie życie!
  • schron „Chatka Puchatka” pozostaje niedostępny. Prosimy o cierpliwość, w chwili obecnej trwają tam prace i wstęp na teren budowy jest zabroniony.
 
Uwaga Turyści!
02.02.2022.

01m.jpgW górach panują bardzo trudne warunki do wędrówek. Trwa opad śniegu, szlaki są słabo przetarte albo przetarte na krótkim odcinku. Każde sto metrów brnięcia w takich warunkach stanowi spory wysiłek. Zachęcamy do zabrania rakiet albo nart (z fokami). Przy obecnych warunkach raki lub raczki stanowią jedynie dodatkowe obciążenie, dlatego odradzamy ich stosowanie. Widoczność w górach jest ograniczona. Zachowajcie szczególną ostrożności i pamiętajcie aby w Waszym plecaku znalazł się termos z gorącą herbatą i energetyczny posiłek. Maszerując z dziećmi uwzględnijcie ich kondycję oraz wzrost, gdyż pokrywa śnieżna może sięgać nawet do pasa.

Przed wyruszeniem w góry sprawdźcie aktualną prognozę pogody, stopień zagrożenia lawinowego oraz powiadomcie o wyjściu Bieszczadzką Grupę GOPR (13 461 06 06).

02m.jpg 03m.jpg

04m.jpg 05m.jpg

 
Komunikat pogodowy
30.01.2022.

uwaga.pngOd godz. 07:30 dnia 30.01.2022 do godz. 07:30 dnia 31.01.2022 IMGW prognozuje silny wiatr oraz zawieje/zamiecie śnieżne.

Zdecydowanie odradzamy wyjście w góry.

 
Komunikat o stanie szlaków 28.01.2022 r.
28.01.2022.
symbol - komunikat zimowy.jpgTuryści!

Szlaki na terenie Parku w większości są drożne. Mniej uczęszczane, a tym samym słabiej przetarte szlaki znajdują się na odcinkach: Wetlina – Jawornik,  Jawornik – Rabia Skała – Kremenaros, Widełki - Bukowe Berdo, Bukowiec - źródła Sanu. Z uwagi na świeży opad śniegu obecnie występują również utrudnienia z dojazdem do parkingu w Bukowcu. Droga jest tam odśnieżona jedynie do pewnego miejsca (ok. 50 m od potoku Halicz). Dalej dojazd jest możliwy wyłącznie samochodem terenowym. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana i oscyluje w granicach od 20 do 130 cm, w miejscach akumulacji może to przekraczać 200 cm. Śnieg jest twardy i zbity (na połoninach ciężki) z warstwą świeżego opadu o grubości ok 5-10 cm. W takich warunkach dobrze sprawdzają się rakiety śnieżne lub narty skiturowe. Z uwagi na opad śniegu oraz wiatr, widoczność może być bardzo ograniczona. Aktualnie ogłoszono drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Apelujemy o ostrożność i rozwagę!

Przypominamy o zakazie poruszania się w nocy po terenie Parku. W parku narodowym, doba jest podzielona, w ciągu dnia użytkujemy przestrzeń my, ludzie, a noc pozostawiamy zwierzętom.

Osoby planujące wyjście na szlaki prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami i mapą dotyczącymi zwiedzania BdPN w okresie zimowym. Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego podawany na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.  

 
««  start « poprz. 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 nast.  » koniec »»

spacer
Nowości
Infrastruktura i Środowisko
lawiny.jpg
Kamera internetowa
  • Widok na Tarnicę
  • Widok na Wielką Rawkę
  • Schron Turystyczny "Chatka Puchatka"
facebook-baner.pnginstagram-baner.png

android_baner.jpg

GORNY_SAN_BANER.jpg

Infrastruktura
infrastruktura_bdpn_m.png
monitoring.png

filmy2.png

Filmy:

 

audiobook2.png

Audiobooki:

 




Ministerstwo Klimatu i Środowiska n2000.png nfos-dofinansowano.png Lasy Państwowe plsk-boczny.png

Administrator: Maciej Leń

© 2024 Bieszczadzki Park Narodowy

Deklaracja dostępności

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
spacer